Yeni Yıldırım’ın Dönüşüm Üssü

Yıldırım’ın makus talihini değiştirecek kentsel dönüşüm projelerinin hazırlandığı, dönüşümün ekonomik, sosyolojik, psikolojik yansımalının analiz edildiği Planlama ve Kentsel Gelişim Merkezi, hizmete girdi.Yıldırım’da, ilçenin yüzde 33’nü kapsayacak kentsel dönüşümün kalbi olacak, Yıldırım Belediyesi Planlama ve Kentsel Gelişim Merkezi hizmete girdi. 5 bin metre kapalı alanda hizmet verecek merkezin bünyesinde; kentsel tasarım ofisi, çok amaçlı salon, toplantı salonu, sergi alanı, kafeterya, medya odası, AR-GE gibi birimler yer alıyor. Vatandaşalar her türlü bilgilendirmenin yapılacağı merkezde kentsel dönüşüm projelerinin maketleri de sergilenecek.

YOL HARİTASI HAZIRLANIYOR

Yıldırım için kentsel dönüşümün bir tercih değil, zorunluluk olduğunu vurgulayan Yıldırım belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, dönüşüm çalışmalarının tek elden yürütüleceğini ifade etti. Kentsel dönüşümün binaların yenilenmesinden ibaret olmadığını bir çok farklı boyutunun bulunduğunu dile getiren Başkan Edebali, “Merkezimizde, kentsel dönüşümün proje aşamasında ayrıntılı sosyal doku analizleri, anket ve görüşme içerikli saha araştırmaları ile dönüşümün sosyal ve ekonomik yapıya etkileri incelenerek, ortaya çıkan sonuçlar, uzmanlar tarafından değerlendirilerek ortaya çıkan bilgiler ışığında dönüşümün yol haritasını oluşturulacak” dedi.

ÇOK YÖNLÜ DÖNÜŞÜM

Sonraki aşamada ise ortaya çıkan sonuçların projelerin uygulanacağı bölge sakinleriyle paylaşılacağını belirten Başkan Edebali, “Kentsel dönüşüm, sosyolojik, psikolojik ve ekonomik boyutlarıyla çok yönlü bir konu. Merkezimize gelen hemşerilerimiz öncelikle kentsel dönüşümün neden gerekli olduğu konusunda bilgilendirilecek. Sonrasında ekonomik anlamda getirisini öğrenerek, bir mağduriyet yaşamayacağı konusunda ikna olacak. Sonrasında ise konutunun mevcut durumunu ve dönüşümden sonraki oluşacak yeni yapılanmayı maketler üzerinden görme imkanına sahip olacak. Böylece daha proje aşamasında konuya tüm detaylarıyla vakıf olacak ve süreci bu merkezimizden takip edebilecek. Böylece vatandaşlarımız dönüşüm sürecinin içerisinde aktif olarak yer alacak” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE BİR ÖRNEĞİ YOK

Tüm çalışmalarda olduğu gibi kentsel dönüşümde de önceliklerinin vatandaş rızası olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Edebali, “Kentsel dönüşüm projelerinin dünyadaki başarılı örnekleri dikkate alındığında ‘insan odaklı’ ve ‘sosyal duyarlılığa sahip’ çalışmalar olduklarını, bilimsel analizlerle, ortak akılla ve katılımcı bir yöntemle hayata geçirildiğini görüyoruz. Yıldırım Belediyesi olarak kentsel dönüşüm çalışmaları başta olmak üzere, tüm belediye hizmetlerini aynı yöntemle ve özellikle vatandaşlarımızı dahil ettiğimiz katılımcı belediyecilik anlayışıyla hayata geçiriyoruz. Planlama ve Kentsel Gelişim Merkezi’ni ortak akılı oluşturabilmek amacıyla hayata kazandırdık. Türkiye’de başka hiçbir belediyede örneği olmayan merkezimizde hemşerilerimizi ağırlayarak kentsel dönüşümün hayatlarına neler katacağını anlatacağız” ifadelerini kullandı.