Rusya’da bir stadyuma Türk imzası

Dünyanın en iyi stadyumlarından biri olarak gösterilen Krosnadar Arena bir Türk imzası taşıyor.

Rusya’nın Krosnadar şehrinde bulunan Krosnadar Arena, bir Türk firması tarafından Roma’da bulunan ‘’Kolezyum’’ Arenadan esinlenilerek yapıldı. Esta Construction tarafından inşa edilen Krosnadar Arena’da bulunan teknoloji şu an için, Dünyadaki hiçbir stadyumda bulunmuyor. Stadyumda bulunan ısıtma sistemi ile dışarıdaki hava eksi 20-25 derece civarındayken, içerideki sıcaklığı 10 dereceye kadar çıkaran gelişmiş bir sistem bulunuyor.

Krosnadar Arena, bir futbol stadyumu olmasına rağmen içerisinde; yüzme havuzu, restoran, alışveriş merkezi, gece kulübü gibi çeşitli aktiviteleri de bulunduruyor. Bu da stadyumun turistler içinde önemli bir hal aldığını gösteriyor. Krosnadar Arena, yaklaşık 120.000 metrekare kullanım alanı ve 35.000 koltuk kapasitesine sahiptir. 2013 yılında yapımına başlanmış olup 40 ay içerisinde tamamlanmıştır.

Krosnadar Arena’nın inovatif özellikleri arasında en çok dikkat çekeni, 4700 metrekare genişliğe sahip LED ekranlardır. Genel olarak stadyumların hemen hemen hepsinde dışarıda yer alan bu dev ekranlar, Krosnadar Arena’nın içerisinde yer almaktadır.