Residence kavramı nedir?

Türkiye’de residence kelimesi henüz bir nitelik kazanmamış, kişilerce residence kavramı tam olarak anlaşılamamıştır. Residence aslında, içinde yaşayanlara hizmet veren, sosyal donatılara sahip, güvenlik imkanları bulunan, teknoloji açısından üst düzeyde olan ve yüksek kaliteli yapı olarak tanımlanabilir. Rezidansları normal konut projelerindeki dairelerden ayıran en büyük özellik ise hizmet ve güvenliğin ön planda olmasıdır.

Residencelarda bina girişinde 7/24 hizmet veren danışma bulunmaktadır. Misafirler bu alanda karşılanmakta ve konut sahiplerinden onay alınmadan ortak alanlara girişe müsaade edilmeyerek bir güvenlik bariyeri oluşturulmaktadır. Bazı lüks rezidanslarda ise giriş kartı tanımlanmakta ve asansöre okutulan bu kart sayesinde sadece gideceğiniz kata ulaşılmaktadır. Bu şekilde davetsiz misafirler engellenmiş olunmaktadır. Çünkü birçok hizmetin sağlanması ile oldukça yüksek aidatlar ödenen bu tarzdaki yaşam alanlarını ünlülerin veya iş adamlarının da tercih ettiği görülmektedir. Dolayısıyla güvenlik hizmetinin en yüksek seviyede olması bu kişilerin başlıca isteği, yani bu konutları tercih etmelerinin sebebidir.

Residencelar otel konforunda bir hizmet sundukları halde, aidatların çok yüksek olması, çok büyük m2’lerin olmaması, yüksek katlı olması ve çocuklu ailelerin tercih etmemesi gibi dezavantajları da içerisinde barındırmaktadır.