İnşaat sektörü CEO’ları 2017’ye temkinli girdi

İnşaat sektörü ve birçok büyük firmanın CEO’ları 2017 yılına temkinli yaklaşıyor. Bu temkinin sebebi ise 15 Temmuz darbesiyle birlikte gelen pazar daralması, beyin göçü ve ekonomik durumlarda kötüleşme olarak gösteriliyor.

Gayrimenkul sektörü 2017 yılına temkinli yaklaşıyor. Pek çok iş adamı ticaretteki risklerin ekonomi ve ülke üzerinde baskı yaratacağını düşünüyor ve yatırım, istihdam, büyüme konularında tedbirli olacaklarını söylüyor. Bu tedbirin nedeni ise komşu ülkelerle ilişkilerin bozulması, istikrarsızlık ve ticaretin zayıflaması olarak gösteriliyor. Bununla beraber pazar daralması, mal alım satımlarının düşmesi, beyin göçü gibi sorunlar da beraberinde geliyor.

CEOCIub üyesi 124 CEO’nun katıldığı anket ise 2017’ye dair beklentileri ortaya koyuyor. Ankette Türk iş dünyasının 2017’ye 2016’dan daha temkinli yaklaşaca görülüyor. Ayrıca bu liderler, pek çok riskin de işlerini olumsuz etkileyeceğini düşünüyor. CEO’ların en temkinli yaklaştığı konuların başında ise sırasıyla yatırım, istihdam, büyüme geliyor. Ankete katılan CEO’ların yüzde 53,7’si Türkiye’nin 2017’de yüzde 3 büyüyeceğini düşünüyor. Yüzde 22,4 u ise yüzde 2’lik bir büyümeye işaret ediyor.

Birçok firmanın yatırım yapmaktan kendini çekmesinin nedeni ise özellikle inşaat firmalarına göre 15 Temmuz darbesi olarak görülüyor. İnşaat sektörü yatırım yapmaktan çok ellerindeki stokları eritmeye yönelik bir politika uyguluyor.