Gayrimenkul vergisi ödeme tarihleri belli oldu!

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 2017 yılı vergi takvimini yayınlanmasıyla bu yılki gayrimenkul vergi fiyatları belli oldu. 2017 yılında emlak vergileri önceki yıla göre artış gösterdi. 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’na göre gayrimenkul sahiplerinin bu vergileri iki taksit halinde ödemeleri gerekiyor. Vergiler belediyelere veya İnternet üzerinden ödenecek.

Büyükşehir sınırları içindeki meskenlerin emlak değeri üzerinden binde 2, mesken dışı binalardan binde 4, arazilerden binde 2 ve arsalardan binde 6 oranında emlak vergisi alınıyor.
Büyükşehir belediyesi dışındaki yerlerde ise meskenlerin emlak değeri üzerinden binde 1, mesken dışı binalardan binde 2, arazilerden binde 1 ve arsalardan binde 3 oranında vergi
alınıyor.

Ödeme tarihleri

Emlak vergisi ödeme tarihleri ise 31 Mayıs 2017 tarihinde başlayıp 30 Kasım 2017 tarihine kadar devam edecek. Vergiler iki taksit şeklinde ödenecek. 31 Mayıs’ta ilk taksitler, 1 Eylül’de ise ikinci taksitler yatırılacak. 6183 sayılı kanun uyarınca vergisini zamanında yatırmayanlar, geciken her taksit için gecikme cezası ödemek zorunda kalacak. Bu nedenle vergilerin ödeme tarihlerini geciktirmemek büyük önem taşıyor.

Nasıl ödenir?

Konut sahibinin vergiyi ödemek için yeni alınan ya da miras yoluyla sahip olunan gayrimenkul için emlak bildiriminde bulunması gerekiyor. Bunun için gayrimenkul tapusunun fotokopisi, beyan sahibinin ikamet adresi, gayrimenkulün bulunduğu adres, binanın yapı kullanma izninin fotokopisi, mükellefin vergi numarası ve T.C. kimlik numarasıyla birlikte belediyelere başvurması şartları bulunuyor.