Evinizi olduğundan küçük gösteren hatalar

1-Koyu renk duvarlar: Koyu renk duvarlar ortamda bulunan ışığı emerek mekanın gerçeğe kıyasla daha küçük gözükmesine neden olur. Açık renkli duvarlar ise ışığı yansıtarak mekanın olduğundan daha geniş gözükmesine yardımcı olur. Eğer küçük bir kullanım alanınız varsa koyu renk duvarlardan kaçının. Aynı şeye mobilyalarınız, halılarınız ve perdeleriniz için de dikkat etmeniz de fayda vardır.

2-Büyük mobilyalar: Mobilyanın büyüklüğü ile mevcut alan arasındaki tutarlılığı korumak gerekir. Zira oturma odanızda yeteri kadar hareket alanı yoksa bu sizin için sorun yaratacaktır. Çok büyük koltuklar, masalar kullandığınız taktirde size yeteri kadar yaşam alanı kalmayacağını aklınızda bulundurmanız gerekir.

3-Kısa perdeler: Kısa perdeler pencerelerinizin bittiği yerde kesildiğinde duvarınızı orantısız gösterir. Uzun perdeler ise bir akış sağlar ve duvarınızın orantısı korunmuş olur. Doğru boy ise tavandan zemine dek olmalıdır. Ancak bu sayede daha iyi ve ferah bir görünüm sağlanır.

4-Küçük halı: Genellikle her evin en şık odası olan salonlar, dekoratif açıdan en çok dikkat etmemiz gereken odaların başında gelir. Eşyaların düzeni kadar halı seçimi de önemlidir. Eğer salonunuza uygun olmayan küçük bir halı seçerseniz dekorasyonunuzun uyumu bozulmuş olur. Küçük halılar salonunuzla orantısız aynı zamanda olduğundan daha küçük gösterir. Halı seçiminde renk ve desen kadar boyutlar da önemli bir husustur