Ev alırken konut etüdüne dikkat!

Konut alırken, genellikle binanın lokasyonu, dış görüşünü, iç tasarımı gibi faktörlere bakılır ancak bu özellikler bir konutu satın almak için yeterli değildir. Konut alırken Türkiye’nin bir deprem bölgesi olduğu göz önünde bulundurulmalı, alacağınız evin deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığına bakılarak zemin raporu incelenmelidir. Deprem yönetmeliğine uygun olmayan binalar deprem olduğu taktirde büyük risk taşır.

Uzmanlar, konut satın alırken değerlendirilmesi ve öncelik sırasına alınması gereken en önemli noktanın zemin etüdü olduğunu belirterek, “Proje henüz inşaat aşamasındaysa zemin raporuna bakabilirsiniz. Yine kullanılan malzeme konusunda binada nasıl bir beton kullanıldığını, malzemenin kabul görmüş standartlara uygun olup olmadığını, temellerde su yalıtımı yapılıp yapılmadığını mutlaka kontrol ettirmeniz gerekir” diyor.

Ayrıca bir ev satın alırken, binanın kat mülkiyeti ve iskanının olup olmadığı, binanın projeye uygun inşa edilip edilmediği de dikkat edilmesi gereken diğer hususlar olarak karşımıza çıkıyor.