Öne Çıkanlar Cersaiede Seramiksana Yoğun İlgi Bozbey: İmar Barışı kaçak yapı mücadelesine ket vurdu BUGÜN LONDRADA AÇILIYOR İMSİAD VE BURSA ÇİMENTO SEKTÖRÜ DEĞERLENDİRDİ

Konut fiyatları en çok Bursa'da arttı
REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi ve REIDIN Emlak Endeksi Mart ayı sonuçları açıklandı. Mart ayında konut fiyatlarının en fazla yükseldiği şehir Bursa oldu.

Türkiye genelinde 68 il, 242 ilçe ve 1202 mahalleyi kapsayan ‘REIDIN Emlak Endeks’ Mart ayı sonuçlarına göre ise konut fiyatlarında %1.16 oranında artış yaşandı. Mart ayında konut fiyatlarının en fazla yükseldiği şehir Bursa, en çok azaldığı şehir ise Çankırı oldu.

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ 2017 yılı Mart ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Aziz Torun, 1 Şubat’ta başlayıp 31 Mart 2017’de sona eren ‘Gayrimenkulde Güç Birliği-20 yıl vade düşük faiz’ kampanyasının olumlu etkilerinin endekse yansıdığını belirtti. Aziz Torun, “Mart ayında banka kredisi kullanım oranı %33 olarak gerçekleşti. Şubat ayında bu rakam ‘Güç Birliği’ kampanyası ile birlikte %48’lik oran ile son bir yılın en yüksek kredi kullanımına ulaşmıştı. %6.5 ile son 16 ayın en yüksek stok erime hızına ulaşılan Şubat ayına göre, Mart ayında %6 olarak gerçekleşen stok erime hızında da ‘Güç Birliği’ kampanyası etkili oldu. Ayrıca Türkiye’de yatırım yapan yabancılara ‘vatandaşlık hakkı’ verilmesiyle ilgili düzenlemenin ardından Mart ayında yabancı yatırımcılara yapılan satış oranı %10’a yükselerek, son 6 ayın ortalaması olan %8’in üzerine çıktı” dedi.

Yeni konutların fiyatı Mart’ta %0.23 arttı


REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde, Şubat ayında bir önceki aya göre %0.23 oranında artış gerçekleşirken, geçen yılın aynı dönemine göre %2.36 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise %73.70 oranında artış yaşandı. Mart ayında İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde %0.28 oranında; İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde %0.06 oranında fiyat artışı oldu. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 9.9 puan fazla artış gösterdi.

Banka kredisi oranı %33


Markalı projelerden konut satın alan tüketicinin banka kredisi kullanma oranı Mart ayında %33 oranında gerçekleşti. Kasım ayında %15, Aralık’ta %22 Ocak’ta %27 olan banka kredisi kullanım oranı, Şubat’ta %48’e yükselerek, son bir yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

1+1’lerin satışı azaldı; 2+1, 3+1 ve 4+1’de artış sürüyor


Mart ayında satışı gerçekleştirilen konutların %33’ü bitmiş, %67’si ise bitmemiş konut stoklarından oluştu. Mart ayında, bir önceki aya göre, 1+1 konut tipi satışı %0.51 oranında azaldı. 2+1 konut tipinde %0.40, 3+1 konut tipinde %0.51 ve 4+1 konut tipinde %0.33 oranında artış yaşandı.

Büyük alanlara sahip konutların satışında yükseliş var


51-75 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda %0.53 oranında azalma yaşanan Mart ayında, 76-100 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda %0.36 oranında, 101-125 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda %0.34, 126-150 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda %0.35, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda %0.27 oranında artış görüldü.

Yabancılara satış oranı son 6 aylık ortalamanın üstüne çıktı


Markalı konut projelerinde gerçekleştirilen satışların %10’luk oranı yabancı yatırımcılara yapıldı. %10’a yükselerek, son 6 aylık ortalama %8’in üzerine çıkan yabancı yatırımcılara yapılan satış oranı, Şubat’ta %4, Ocak’ta ise %3 oranında gerçekleşmişti.

İŞ BANKASI DESTEĞİ İLE ENDEKSTE 100. SAYI


İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi, 100. Sayısı ile gayrimenkul sektörünün nabzını ölçmeye devam ediyor. REIDIN Emlak Endeksi son sonuçlara göre; Mart ayında bir önceki aya göre %1.16 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise %8.93 oranında artış gerçekleşti.

Konut fiyatlarının en çok yükseldiği şehir Bursa


Mart ayında metrekare başına konut satış fiyatları %2.11 oranında artan Bursa, fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise %1.04 oranı ile Çankırı oldu. Mart ayında bir önceki aya göre %0.2 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise %4.14 oranında artış gerçekleşti.

En fazla kira artışı Zonguldak’ta yaşandı


Mart ayında metrekare başına konut kira değerleri %2 oranında artan Zonguldak, kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Van ise %2’lik oranla bu dönemde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir oldu.

En yüksek yıllık kira getirisi Aydın, Van ve Bilecik’te


Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede karşılayabildiği illerin başında Aydın gelirken, yıllık brüt kira getirisi bakımından en yüksek getiri oranları Aydın, Van ve Bilecik şehirlerinde ölçüldü.
Yıllık artış oranları değerlendirildiğinde, satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği ilk 3 il; Balıkesir (%28.42), Muğla (19.32) ve Tekirdağ (19.12) oldu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner3

banner2