Betonda çatlaklar oluşturma

Danimarka’nın Aarhus kentinde inşa edilen ofis yapısının beton cephesinde yaratılan çatlaklar, gün ışığının iç mekana içerideki ışığın ise dışarıya süzülmesini sağlıyor.Danimarkalı ofis Sleth tarafından Aarhus’ta tasarlanan Sonnesgade 11 binası, beton cephesinde gelişigüzel oluşturulan çatlaklar ile dikkat çekiyor. İç mekan ile dış mekan arasındaki sınırı esnetmek amacıyla oluşturulan çatlaklar, gün ışığının iç mekana içerideki ışığın ise dışarıya süzülmesini sağlıyor.

Yapıyı çevreleyen yarı saydam cam ve dış merdiven ise binayı daha şeffaf ve geçirgen kılıyor.

Açık plan şemasıyla tasarlanan bina, çeşitli fonksiyonlara imkan tanımanın yanı sıra katlar arasında yaratılan esneklik ve geçişkenlik ile farklı kullanıcıların bir araya gelme olasılığını attırılmış.

Binada, 3 kat ofislere ayrılırken aynı zamanda bir restoran ve bir de mağaza bulunuyor.

Terasların ve bahçelerin, bisiklet park yerlerinin bulunduğu eğimli asfalt peyzaj, yapıyı çevreliyor ve çalışanların buluşma yeri görevi görüyor. Bu alan aynı zamanda depo ve otoparkı da gizliyor.

Aarhus Sonnesgade’deki ilk endüstriyel alanda konumlanan ofis yapısı, bölgedeki yenileme çalışmalarının bir parçası olarak inşa edildi. Daha önce de Bjarke Ingels Group, bölgenin yeniden geliştirilmesi çalışmaları kapsamında rıhtımda yüzme havuzları ve sahil kulübeleri tasarlamıştı.
kaynak: arkitera.com