Antrepolardan ilham alan konut blokları tamamlandı

Danimarkalı firmalar COBE ve Vilhelm Lauritzen Architects tarafından Kopenhag limanında tasarlanan konut blokları tamamlandı.

 

 

Konut blokları ilhamlarını Kopenhag limanının 300 yıllık antrepolarından alıyorlar. Toplam 20.000 m²’lik konut alanı 3 bloğa ayrılarak eski antrepolar ve deniz kenarındaki Kraliyet Tiyatro Binası arasındaki boşluğa yerleşiyor. Konut projesi, şehrin liman bölgesindeki, bir bölümü COBE tarafından geliştirilen yenileme çalışmalarının bir parçası.

 

Proje üzerinde beraber çalışan COBE ve Vilhelm Lauritzen Arkitekter proje ile ilgili: “Projedeki katlanan çatı formu ve yapının mimari ağırlığı, yeni ile eski arasında bir diyalog yaratıyor.” diyor. Projenin tasarım sürecinde, yeni yapılacak yapıların yüksekliklerini belirleme ve malzeme seçimi aşamasında komşuların fikirlerini almak üzere davet edildiklerini söyleyen proje ekibi, projenin çevresiyle ilişki kurma şeklinin önemine vurgu yapıyor. Ekip, yeni bir tipoloji üretmektense araziyi çevreleyen endüstriyel yapıları yeniden keşfettiklerini söylüyor.

 

5 katlı konut blokları yüz ölçümleri 79 m²’den 250 m²’ye kadar değişen 105 konut içeriyor. Blokların zemin katlarında deniz kıyısındaki yaya yoluna bakan restoranlar, dükkanlar ve süpermarket yer alıyor.

Kaynak: arkitera.com